Domů / Automobily / Autobaterie SEAT Exeo

Autobaterie SEAT Exeo

Autobaterie SEAT Exeo: jakou kapacitu zvolit pro benzinové a naftové motory?

SEAT Exeo je zajímavým příkladem automobilu, u kterého se při výběru autobaterie vyplatí věnovat pozornost konkrétní motorizaci a výbavě. Model se vyráběl v letech 2008 až 2013 jako sedan a kombi Exeo ST a během svého života nabízel několik benzinových i naftových motorů. Přestože se jedná o vůz jediné modelové řady, autobaterie pro jednotlivé motorizace se mohou poměrně výrazně lišit. U některých benzinových verzí se používají akumulátory kolem 60–65 Ah, zatímco výkonnější motory 1.8 TSI a 2.0 TFSI mohou využívat baterie kolem 74–77 Ah. U dieselového 2.0 TDI se běžně setkáme také s kapacitou 74–77 Ah, zatímco vozy se Start-Stop systémem používají AGM baterii kolem 70 Ah s vysokým startovacím proudem.

Právě proto není vhodné hledat jednoduše „autobaterii pro SEAT Exeo“ bez uvedení motoru. Rozhodující může být nejen objem motoru, ale také rok výroby, konkrétní výkonová verze a přítomnost systému Start-Stop. Správný akumulátor musí současně odpovídat kapacitou, startovacím proudem, rozměry, polaritou a způsobem uchycení. U běžných větších baterií pro Exeo se často objevuje rozměr přibližně 278 × 175 × 190 mm a uchycení B13, ale u slabších motorizací se používají i kratší baterie kolem 242 × 175 × 190 mm.

Proč je správná autobaterie pro SEAT Exeo důležitá?

Autobaterie má za úkol především dodat energii potřebnou k nastartování motoru, ale její význam je ve skutečnosti širší. Stabilizuje elektrickou soustavu vozidla, napájí spotřebiče při vypnutém motoru a spolupracuje s alternátorem při vyrovnávání okamžité spotřeby elektrické energie. U modernějšího vozu, jakým SEAT Exeo bezpochyby je, přitom není elektrická soustava zanedbatelná. Automobil může mít klimatizaci, vyhřívaná sedadla, navigaci, audio systém, elektrická okna, centrální zamykání a další komfortní prvky, které zvyšují nároky na elektrickou energii.

Při startování je ale nejdůležitější schopnost baterie dodat vysoký proud. Tento parametr se označuje jako CCA nebo studený startovací proud. Zatímco kapacita se udává v ampérhodinách (Ah), CCA se udává v ampérech. Dvě baterie se stejnou kapacitou proto nemusí mít stejné startovací schopnosti. Pro Exeo se můžeme například setkat s 60Ah baterií se startovacím proudem 540 A, ale také s 63Ah variantou schopnou dodat 610 A. U větších baterií jsou běžné hodnoty 74 Ah/680 A nebo 77 Ah/780 A.

To je důležité především v zimě. Nízká teplota snižuje dostupný výkon akumulátoru a současně zvyšuje nároky na startování motoru. U dieselového 2.0 TDI se k tomu přidává žhavení a obecně vyšší náročnost vznětového motoru při startu. Kvalitní baterie s dostatečnou kapacitou a vysokým startovacím proudem proto může znamenat rozdíl mezi bezproblémovým ranním nastartováním a situací, kdy startér pouze pomalu otáčí motorem.

Autobaterie pro benzinový SEAT Exeo

Motory 1.6, 1.8 T a 2.0 TFSI bez Start-Stop

U některých benzinových verzí SEAT Exeo se používají kompaktnější akumulátory s kapacitou přibližně 60–65 Ah. Katalogové údaje pro motory 1.6, 1.8 T a některé verze 2.0 TFSI uvádějí například Bosch S4 s kapacitou 60 Ah a startovacím proudem 540 A, Bosch S5 s 63 Ah a 610 A, případně Varta D24 s 60 Ah/540 A nebo Varta Silver Dynamic D15 s 63 Ah/610 A. Typické rozměry této skupiny jsou přibližně 242 × 175 × 190 mm.

U těchto motorů tedy není nutné automaticky hledat baterii o kapacitě 74 nebo 77 Ah. Pokud konkrétní vozidlo používá kratší bateriový prostor, je vhodnější zvolit kvalitní akumulátor odpovídající dané rozměrové skupině. Vyšší kapacita může být zajímavá pouze tehdy, pokud je pro daný automobil katalogově podporována a baterie se současně správně vejde do prostoru a lze ji bezpečně upevnit.

U vozu s bohatší výbavou může dávat smysl vybrat baterii s vyšším startovacím proudem. Katalogové přehledy pro tyto motory uvádějí například rozmezí přibližně 60–65 Ah a 540–640 A.

Výkonnější 1.8 TSI a 2.0 TFSI

U pozdějších a výkonnějších benzinových motorů je situace výrazně odlišná. Pro 1.8 TSI a 2.0 TFSI o výkonu 155 kW se objevují podstatně větší akumulátory s rozměry přibližně 276–278 × 175 × 190 mm. Kapacita začíná přibližně na 74 Ah a u výkonnějších variant dosahuje 77 Ah, přičemž startovací proud může být kolem 680 až 780 A.

Například Bosch S4 S40 08 má podle katalogových údajů kapacitu 74 Ah a startovací proud 680 A, zatímco Bosch S5 S50 08 nabízí 77 Ah a 780 A. Varta Blue Dynamic E11 se pohybuje na hodnotě 74 Ah/680 A a Varta Silver Dynamic E44 na 77 Ah/780 A.

Tady je důležité uvědomit si, že označení „SEAT Exeo 1.8“ samo o sobě nemusí být dostatečně přesné. Starší 1.8 T může být katalogově zařazen do jiné bateriové skupiny než pozdější 1.8 TSI. Při objednávání proto doporučujeme pracovat s přesným označením motoru, výkonem a rokem výroby. Právě rozdíl mezi staršími a pozdějšími benzinovými motory je jedním z důvodů, proč se v katalozích objevují na první pohled velmi rozdílné kapacity.

Autobaterie SEAT Exeo pro naftové motory

2.0 TDI: přibližně 74 až 77 Ah

SEAT Exeo bylo velmi zajímavé také pro řidiče, kteří hledali úsporný dieselový automobil. Základ nabídky tvořil motor 2.0 TDI v několika provedeních. U běžných verzí bez Start-Stop se katalogy shodují na větší bateriové skupině s rozměry kolem 278 × 175 × 190 mm. Kapacita se nejčastěji pohybuje kolem 74–77 Ah a startovací proud přibližně mezi 680 a 780 A.

To je výrazně více než u některých slabších benzinových motorizací. Důvodem je charakter dieselového motoru. Vznětový motor potřebuje při startu překonat vysoký kompresní poměr a současně je třeba zajistit energii pro žhavicí systém. V chladném počasí jsou proto požadavky na akumulátor ještě vyšší.

Pro běžný 2.0 TDI bez Start-Stop tak může být rozumnou volbou například baterie 74 Ah s přibližně 680 A, případně výkonnější 77Ah varianta s proudem kolem 760–780 A. Konkrétní hodnota by však měla odpovídat původnímu akumulátoru a katalogové specifikaci vozidla.

2.0 TDI se Start-Stop: AGM baterie

Zvláštní pozornost si zaslouží Exeo vybavené systémem Start-Stop. U tohoto provedení není vhodné jednoduše namontovat obyčejnou klasickou olověnou baterii jen proto, že má podobnou kapacitu. Start-Stop znamená opakované vypínání a opětovné spouštění motoru, což představuje pro akumulátor podstatně větší cyklickou zátěž.

Katalogové údaje pro 2.0 TDI se Start-Stop uvádějí AGM baterie s kapacitou kolem 70 Ah a startovacím proudem přibližně 720–760 A. Typickým příkladem jsou Bosch S5 AGM S5A 08, Exide EK700 nebo Varta Silver Dynamic AGM E39. Všechny mají rozměr přibližně 278 × 175 × 190 mm.

Technologie AGM je pro takové použití vhodná právě díky vyšší odolnosti vůči opakovanému cyklování a schopnosti poskytovat vysoký startovací výkon. Pokud byl automobil z výroby vybaven AGM baterií a systémem Start-Stop, je důležité při výměně respektovat požadavky vozidla a zvolit odpovídající technologii.

Jaký je rozdíl mezi 60Ah a 77Ah baterií?

Rozdíl mezi baterií 60 Ah a 77 Ah není pouze v jednom čísle na štítku. Větší baterie má obecně větší energetickou rezervu, ale současně může být fyzicky delší a mít vyšší hmotnost. Proto nelze 77Ah baterii automaticky považovat za lepší náhradu každé 60Ah baterie.

U SEAT Exeo je tento rozdíl velmi dobře vidět. Pro některé motory se používá baterie kolem 242 mm dlouhá, zatímco pro jiné motory se používá akumulátor dlouhý přibližně 278 mm. Oba mohou mít šířku 175 mm a výšku 190 mm, ale délka je výrazně odlišná.

Pokud je v automobilu prostor určený pro kratší baterii, instalace delšího akumulátoru nemusí být vůbec možná. A i kdyby se jej podařilo fyzicky umístit, musí být baterie správně upevněna. Volně uložený akumulátor není bezpečným řešením.

Kapacita autobaterie není všechno

Při výběru baterie pro SEAT Exeo je snadné soustředit se pouze na hodnotu Ah. Ta je důležitá, ale sama o sobě neurčuje kvalitu ani vhodnost akumulátoru.

Velmi důležitý je startovací proud. Například 60Ah baterie s proudem 540 A a 63Ah baterie s proudem 610 A jsou si kapacitně relativně blízké, ale druhá poskytuje vyšší rezervu při startování. U větších 74–77Ah baterií se potom můžeme dostat až k hodnotám kolem 780 A.

Neméně důležitá je také technologie baterie. U běžného vozidla bez Start-Stop může být vhodná klasická zaplavená olověná baterie, zatímco u Start-Stop provedení se používá AGM. Výběr tedy musí respektovat konstrukci konkrétního automobilu.

Jak poznat, že autobaterie v SEAT Exeo dosluhuje?

Slábnoucí baterie se nemusí projevit okamžitým úplným selháním. Typickým prvním příznakem je pomalejší otáčení startéru. Řidič může zaznamenat, že motor po otočení klíčku startuje o něco déle nebo že startér zní při studeném startu výrazně pomaleji než dříve.

Dalším signálem může být výrazné pohasnutí světel a přístrojové desky během startování. Samotné pohasnutí však ještě automaticky neznamená vadnou baterii. Příčinou může být také špatný kontakt, zkorodovaná svorka, nedostatečné uzemnění nebo problém se startérem.

U dieselu 2.0 TDI může být problém v zimě mnohem výraznější. Baterie, která v létě ještě funguje zdánlivě bez problémů, může při teplotách pod bodem mrazu ztratit značnou část své dostupné kapacity. Pokud je navíc akumulátor několik let starý, může se stát, že už nedokáže dodat potřebný proud.

Proč krátké jízdy autobaterii nesvědčí?

SEAT Exeo je automobil, který může být využíván jak na delší dálniční trasy, tak pouze k městskému dojíždění. Právě druhý scénář může být pro baterii problematický. Při startování se z akumulátoru odebere určité množství energie, které musí alternátor následně doplnit.

Pokud řidič ujede pouze několik kilometrů, alternátor nemusí mít dostatek času k úplnému obnovení stavu nabití. Když se tento cyklus opakuje každý den, baterie může zůstávat dlouhodobě nedostatečně nabitá. Nízký stav nabití potom urychluje její stárnutí.

V zimě se problém ještě zvyšuje. Studená baterie má horší schopnost dodávat proud a současně je start motoru náročnější. Pravidelné delší jízdy proto mohou baterii prospět a u vozidla, které jezdí převážně krátké trasy, může být užitečné také občasné dobití vhodnou nabíječkou.

Jakou autobaterii zvolit podle motorizace?

Benzinové motory 1.6 a 1.8 T

U těchto motorů se lze podle katalogových aplikací pohybovat přibližně kolem 60–65 Ah. Typické jsou baterie s rozměry přibližně 242 × 175 × 190 mm a startovacím proudem zhruba 540–640 A.

Při výběru není nutné honit se za nejvyšší kapacitou. Důležitější je správný rozměr, kvalitní konstrukce a dostatečný startovací proud. U automobilu s bohatou elektrickou výbavou může být vhodné zvolit kvalitnější baterii s vyšší rezervou.

Benzinové motory 1.8 TSI a 2.0 TFSI

U těchto výkonnějších motorů se používají výrazně větší baterie. Katalogy uvádějí přibližně 74–77 Ah, rozměry kolem 278 × 175 × 190 mm a startovací proud přibližně 680–780 A.

Zde je tedy vhodné počítat s větší bateriovou skupinou než u některých starších nebo slabších benzinových verzí. V případě 2.0 TFSI o výkonu 155 kW je velká baterie logickou volbou a katalog Bosch pro tuto aplikaci uvádí například 74Ah a 77Ah akumulátory.

Dieselový 2.0 TDI bez Start-Stop

Pro klasický 2.0 TDI bez Start-Stop je vhodné počítat přibližně se 74–77 Ah. Startovací proud se u dostupných baterií pohybuje přibližně mezi 680 a 780 A. Rozměr bývá kolem 278 × 175 × 190 mm.

V zimním provozu je výhodou baterie s vysokým CCA, protože dieselový motor může být při nízkých teplotách podstatně náročnější na start než benzinová jednotka.

Dieselový 2.0 TDI se Start-Stop

Pokud je vůz vybaven Start-Stop, je potřeba věnovat výběru zvláštní pozornost. Vhodné jsou AGM baterie kolem 70 Ah s vysokým startovacím proudem přibližně 720–760 A.

Zde je důležitější správná technologie než honba za co nejvyšší hodnotou Ah. AGM baterie je konstruována tak, aby lépe zvládala opakované cykly spojené se Start-Stop systémem.

Rozměry a uchycení autobaterie

Kromě elektrických parametrů je nutné zkontrolovat fyzickou kompatibilitu. U kratší bateriové skupiny pro některé benzinové motory se objevují rozměry přibližně 242 × 175 × 190 mm. U výkonnějších motorů a dieselového 2.0 TDI se často používá přibližně 278 × 175 × 190 mm.

U mnoha těchto baterií je uváděno spodní uchycení B13. Katalogové zdroje však upozorňují, že základní parametry, jako je polarita, typ pólů a uchycení, nemusí být u všech variant úplně stejné. Před objednáním je proto vhodné zkontrolovat konkrétní aplikaci a údaje na původním akumulátoru.

Jak dlouho autobaterie v SEAT Exeo vydrží?

Životnost baterie nelze určit jediným číslem. Záleží na kvalitě výrobku, klimatických podmínkách, délce jízd, způsobu používání automobilu, stavu alternátoru a množství elektrické výbavy. U vozu, který pravidelně absolvuje dlouhé trasy, může baterie vydržet podstatně déle než u automobilu používaného výhradně na krátké městské jízdy.

Velký vliv má také teplota. Vysoké letní teploty urychlují chemické stárnutí baterie, zatímco zima výrazně zvyšuje nároky na startování. Proto není neobvyklé, že baterie, která na podzim ještě funguje, začne během první skutečně studené zimní periody vykazovat problémy.

U Start-Stop systému je navíc třeba počítat s vyšším počtem startovacích cyklů. Právě proto se používají baterie konstruované pro náročnější cyklický provoz.

Jak vybrat autobaterii bez zbytečných chyb?

Před nákupem doporučujeme postupovat systematicky. Nejprve zjistěte přesný motor a rok výroby. U Exea je to důležité zejména kvůli rozdílu mezi staršími motory 1.8 T a novějšími 1.8 TSI. Následně zkontrolujte, zda má vůz Start-Stop.

Potom opište z původní baterie kapacitu a startovací proud. Změřte její délku, šířku a výšku a ověřte způsob spodního uchycení. Nakonec zkontrolujte polaritu a typ pólů. Pokud nový akumulátor všechny tyto parametry splňuje, je výrazně menší riziko, že při montáži vznikne problém.

Není nutné kupovat baterii stejné značky jako původní. Rozhodující jsou technické parametry a kompatibilita s konkrétním vozem. Na trhu existují vhodné baterie Bosch, Varta, Exide, Yuasa, Banner a dalších výrobců. Katalogy pro Exeo potvrzují, že v rámci stejné bateriové skupiny existuje více různých značek a výkonových variant.

Nejčastější chyby při výběru baterie pro SEAT Exeo

Jednou z nejčastějších chyb je představa, že každé Exeo používá baterii kolem 74 Ah. To není správně. Některé benzinové verze používají kratší baterie kolem 60–65 Ah, zatímco jiné benzinové motory skutečně vyžadují větší akumulátor kolem 74–77 Ah.

Další chybou je ignorování Start-Stop systému. Pokud má vůz AGM baterii, neměli bychom ji bez ověření nahradit obyčejným akumulátorem. Start-Stop klade na baterii vyšší cyklické nároky a vhodná technologie je proto důležitou součástí správného výběru.

Chybou je také sledování pouze hodnoty Ah. Například 74Ah baterie může mít 680 A, zatímco jiná 77Ah baterie může mít 780 A. Pro spolehlivé startování může být tento rozdíl velmi významný.

Závěr: jakou autobaterii pro SEAT Exeo vybrat?

SEAT Exeo patří mezi automobily, u kterých se vyplatí vybrat autobaterii opravdu podle konkrétní motorizace. Neexistuje jedna univerzální kapacita vhodná pro všechny verze. U některých benzinových motorů 1.6 a 1.8 T se pohybujeme přibližně v oblasti 60–65 Ah, zatímco u výkonnějších 1.8 TSI a 2.0 TFSI se používají větší baterie kolem 74–77 Ah.

U dieselového motoru 2.0 TDI je běžná velká baterie přibližně 74–77 Ah s vysokým startovacím proudem. Pokud je Exeo vybaveno systémem Start-Stop, katalogy uvádějí především AGM baterie kolem 70 Ah s přibližně 720–760 A.

Při výběru tedy sledujte nejen kapacitu, ale také startovací proud, rozměry, polaritu, uchycení a technologii baterie. U některých verzí se používá kratší baterie přibližně 242 × 175 × 190 mm, zatímco u výkonnějších motorů a dieselových variant je běžná délka kolem 278 mm.

Pokud budete vybírat baterii podle těchto parametrů a současně zohledníte konkrétní motor a případný Start-Stop systém, získáte mnohem spolehlivější řešení než při výběru pouze podle názvu modelu. U SEAT Exeo je totiž právě motorizace klíčem k tomu, aby nová autobaterie poskytla dostatek energie nejen dnes, ale i během studených zimních startů.

Tabulka technických specifikací autobaterií pro SEAT Exeo

Motorizace Palivo Start-Stop Orientační kapacita Orientační CCA Typické rozměry D × Š × V Technologie Typické uchycení
1.6 Benzin Ne 60–65 Ah cca 540–640 A cca 242 × 175 × 190 mm Klasická olověná B13
1.8 T Benzin Ne 60–65 Ah cca 540–640 A cca 242 × 175 × 190 mm Klasická olověná B13
2.0 TFSI – některé verze Benzin Ne cca 60–65 Ah cca 540–640 A cca 242 × 175 × 190 mm Klasická olověná B13
1.8 TSI Benzin Ne 74–77 Ah cca 680–780 A cca 276–278 × 175 × 190 mm Klasická olověná B13
2.0 TFSI 155 kW Benzin Ne 74–77 Ah cca 680–780 A cca 278 × 175 × 190 mm Klasická olověná B13
2.0 TDI Diesel Ne 74–77 Ah cca 680–780 A cca 278 × 175 × 190 mm Klasická olověná B13
2.0 TDI Diesel Ano cca 70 Ah cca 720–760 A cca 278 × 175 × 190 mm AGM B13

*Údaje jsou orientační a představují běžné katalogové aplikace. Konkrétní SEAT Exeo může mít podle roku výroby, výkonové varianty, výbavy a systému Start-Stop odlišnou baterii. Před nákupem je proto vhodné ověřit konkrétní katalogovou aplikaci a porovnat ji s původním akumulátorem. Katalog Bosch například pro Exeo ST uvádí u některých motorů možnosti 70 Ah/760 A AGM, 77 Ah/780 A a 74 Ah/680 A.

Rychlý přehled: pokud máte SEAT Exeo s menším benzinovým motorem, hledejte podle konkrétní aplikace přibližně 60–65 Ah. U výkonnějších motorů 1.8 TSI a 2.0 TFSI je běžná skupina kolem 74–77 Ah. Pro 2.0 TDI bez Start-Stop se rovněž používají přibližně 74–77Ah baterie, zatímco 2.0 TDI se Start-Stop vyžaduje především odpovídající AGM akumulátor kolem 70 Ah s vysokým startovacím proudem.

2011 SEAT Exeo Sport Tech CR TDi 168 2.0 Front

Označeno:

Nejprodávanější